Yüz Tipinize Göre Hangi Güneş Gözlüğünü Tercih Etmelisiniz?

 

Yaz mevsimi yaklaşıyor ve bol güneşli günler bizi bekliyor. Durum böyle olunca güneş gözlüğü de hem gözleri korumak ve hem de şıklığı tamamlamak açısından çok önemli bir aksesuar. Ancak yüz şekline göre güneş gözlüğü bulmak biraz zor olabiliyor. Yani yüz şekli oval olan bir kişiyle kareye benzer bir şekilde olan kişinin farklı güneş gözlükleri kullanmasının daha doğru olduğunu söyleyebiliriz. Bu farklılığın güneş gözlüğü kalitesine yansımaması gerektiğini de belirtelim. Yani daima kaliteli güneş gözlüğü kullanmalısınız. Güneş gözlüğü şeklinin farklı olması yüz şeklinize uyum sağlaması bakımından önemlidir.

Yüzünüze daha iyi oturan bir güneş gözlüğü, size çok şey katar…

Biz de bu yazıda yüz şeklinize uygun güneş gözlüğü seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız ve size uygun gözlük önerilerinde bulunacağız.

 

Kare Yüz

1

Genel kural olarak yüzünüzün şekli ile gözlüğün şekli zıt olmalıdır. Bu da yüzde bir denge yaratır, yüzü yumuşatarak şekil verir.

Örneğin çene hattı güçlü, elmacık kemikleri geniş olan insanların yüzü kareye benzer bir yapıdadır. Bu kişilere yuvarlak hatlı, John Lennon tarzı gözlükler diğer gözlüklerden daha iyi gider.

 

Oval Yüz

2

Oval yüz, kişiyi güzel gösteren bir yüz şeklidir. Oval yüze sahip şanslı kişilere hemen hemen her tür gözlük yakışır. Spor gözlükten özel tasarım gözlüklere, işlevsel gözlüklerden moda gözlüklere kadar geniş bir gözlük yelpazesine sahip olan bu kişilere tek tavsiyemiz devasa çerçeveli gözlüklerden kaçınmaları olur. Yüzün simetrisini kapatan bir gözlükten kaçınmak yerinde olacaktır.

Elmas Yüz

3

Eğer elmas şeklinde bir yüzünüz varsa, çeneniz dardır ve elmacık kemikleriniz belirgindir. Bu durumda oval ve ince çerçeveler sizi oldukça açacaktır. Elmas yüzlü kişiler hafif kıvrımlı bir yapıya sahip çerçeveler kullanırsa ve gözlük elmacık kemiklerini kapatmazsa daha şık bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Kalp Yüz

4

Yüzü kalp şekline olan insanların şakakları geniş ve çeneleri dardır. Bu da gözlük seçimi için bu tür bir şekline sahip kişilerin işini zorlaştırır. Fazla detayı olan ve kalın çerçevelerden kaçınmak kalp yüzlü kişiler için daha ideal olacaktır. Yani yüzün alt-orta kısmını vurgulayan bir çerçeve bu kişilere daha iyi bir görünüm kazandırabilir.

Dikdörtgen Yüz

5

Dikdörtgen yüze denge verebilmek için görece büyük çerçeveler idealdir. Yani bildiğimiz Ray Ban Wayfarer yüzü dikdörtgen yapısında olan kişilere oldukça yakışır.

Elbette Seçim Yapmakta Özgürsünüz

6

Yüz şeklinize uygun güneş gözlüğü kullanmanız önemli, ancak illa böyle olacak diye bir durum da yok.

Eğer retro bir görünüm istiyorsanız yüz şeklinize uygun bir gözlük seçmek zorunda değilsiniz. Vintage çerçeveli gözlükler kullanarak da tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Keza sadece siyah cam kullanmak zorunda değilsiniz. Stilinize ve kıyafetlerinize uygun bir renge sahip çerçeve ya da cam kullanabilirsiniz.

Saç Stili Önemlidir

7

Güneş gözlüğünün en yakın dostu kimdir biliyor musunuz? Saçınızdır. Bir insanın yüz görünümünü en çok etkileyen şeylerin başında saç kesimi gelir. Eğer gözlüğün daha öne çıkmasını istiyorsanız saçlarınızı kısa kestirebilirsiniz. Uzun saç ise yüzünüzün hatlarını kapatacağı için gözlüğün bırakacağı etkiyi bir miktar azaltabilir.

Paraya Kıyın!

8

En iyi güneş gözlüğü markaları genelde pahalıdır, ancak parasının hakkını kaliteli ve şık bir güneş gözlüğü kadar verebilen başka bir ürün yoktur herhalde. Ucuz alternatifler, görünüm olarak benzese bile cam ve çerçeve kalitesi aynı değildir. Bu nedenle güneş gözlüğü alacağınız zaman kaliteden ödün vermemenizi tavsiye ederiz.

Posted by:212

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir