Son dönemlerde makyaj ile ilgili bir mağazaya ya da bir internet sitesine girdiyseniz, bu trendi bilirsiniz: kontür makyaj. Bu ismi bir süredir her yerde duyuyoruz. Uygulama teknikleri ile ilgili birçok ipucu görüyoruz. Peki nedir bu kontür makyaj? Neden bu kadar popüler?

Toplaşın, bugün blogumuzda kontür makyaj ile ilgili her detayı anlatacağız.

Kontür makyajın amacı, çeşitli makyaj malzemeleriyle yapacağımız ışık ve gölgelendirme oyunlarıyla yüzümüze tam anlamıyla kusursuz bir görünüm vermek. Aslında kontür makyaja sadece bir makyaj tekniği demek yeterli olmaz, yapay bir estetik operasyon demek daha mantınlı olabilir. Kontür tekniği ile yüzünüzü inceltebilir, yüz şeklinizi ideal yüz şekli olan ovale benzetebilir, burnunuzu küçültebilir, burnunuzdaki kemeri yok edebilir, düşük ve uzun burnu normale çevirebilir ya da elmacık kemiklerini belirginleştirebilirsiniz.

557ec357b3ac0

Peki kontür makyaj hangi ürünlerle yapılır?

Kontür uygulamasını krem ya da pudra dokulu ürünlerle yapabilirsiniz. Açık ve koyu renk 2 çeşit stik fondötenle, bronzer ile veya cildinizden 2-3 ton koyu allıkla ile yapabilirsiniz. Bir de transparan pudra ve aydınlatıcıya ihtiyacınız var.

Kontür yaparken koyu renk ile saklanmak istenen yerler, açık renkler ise de belirginleştirmek istenen yerlere uygulama yapmak gerekir.

En basit yöntemle birkaç adımda kontür makyaj tekniği nasıl uygulanır? 

Açık fondöteni elmacık kemiklerine ve aydınlık vermesi istenen yüzün diğer yerlerine sürün. Koyu fondöteni ise ince çizgi halinde elmacık kemiklerinin altına –o hat boyunca- fazla bastırmadan uygulayın. Sonra koyu çizgiyi etrafa çok fazla yaymadan, hafif hareketlerle kendi çevresine yayın.

Aydınlatıcıyı ise burun kemiğine, elmacık kemiklerinin üzerine ve dudak üstünün ortasına uygulayın. Aydınlatıcı, hem kontürünüzü vurgular hem de yüzünüze güzel bir ışık efekti verir.

Kontürün kalıcılığını arttırmak ve sabitlemek için transparan pudra ile makyajın üzerinden geçerek kalıcılığı sağlayabilirsiniz.

maxresdefault

Kontür uygulaması yaparken kaçınılması gereken yanlışlar nelerdir?

Kontür yapacağınız ürünler, üzerine uygulama yapılacağı ve mat bir görünüm elde edebilmeniz için simli ve parıltılı olmamalıdır.

Kırmızı, turuncu renklerinde bronzer’lar kullanmayın. Cilt renginize uygun olan tonları kullanmanız, yüzünüzü daha doğal gösterecektir.

Bilinenin aksine aydınlatıcı, cildinizle neredeyse aynı renkte olmalıdır. Aksi takdirde göze çarpacaktır ve doğal görünümden uzak duracaktır.

Yüz şeklinizi tanımanız önemlidir. Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz, elmacık kemiklerinin altını belirginleştirin. Bu, yanaklarınızın daha küçük görünmesini sağlayacaktır. Ama eğer uzun ince bir suratınız varsa, aynı uygulama daha da uzun gösterir. Bu durumda alın ve çene bölgelerine gölge uygulayın. Bu teknik köşeli hatları yumuşatarak yüze daha yuvarlak bir görünüm verir.

Kontür makyaj tekniğini daha ayrıntılı incelemeniz için yeni başlayanlar için uygulamalı olarak anlatılan kontur makyajı videosunu izleyebilirsiniz. Bu sadeye kontür makyaj uygulaması yapılırken kullanılan fırçaları da uygulamalı olarak görebilirsiniz. Güzel Kalın! 🙂

Posted by:212

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir