Ev dekorasyonunda uyum yakalamak biliyoruz ki çok zor. Mobilyalarından aksesuarlarına, perdelerden halılara kadar birçok seçenek olduğu için haliyle seçim yaparken çok zorlanıyoruz. Biz de bu yazımızda ev dekorasyonunuz için nasıl bir halı seçmeniz gerektiği konusunda öneriler paylaşıyoruz. Keyifli okumalar. 🙂

Halı seçimi, ev dekorasyonu için önemli bir konudur. Halılar, ev dekorasyonunu tamamlayan kilit parçalardır. Mobilyalarınızla uyumlu olan bir halı seçtiğinizde odanızın duruşu da değişecektir. Halı seçimi ayrıca odanın daha geniş ve ferah ya da daha karmaşık görünmesini bile etkilemektedir. Bu yüzden halı seçiminde doğru olanı yapmak için yazımızın devamındaki önerileri mutlaka okuyun!

Elbette herkesin beğenisi farklı olabilir ama yine de halı seçiminizden önce emin olmak için kendinize sormanız gereken bazı sorular;

1. Beğendiğiniz halı dekorasyon tarzınızla uyumlu mu?

2. Hangi şekli seviyorsunuz? Dikdörtgen, kare, oval…

3. Seçeceğiniz halı mobilyalarınızın tamamlayıcısı mı olacak, yoksa başrolde mi olacak?

Ev Dekorasyonu İçin Halı Önerileri

Halı seçimi yaparken evinize olan uyumunu göz önünde bulundurmalısınız. Renk, seçimi, desen seçimi ve hangi tarzda olacağına almadan önce karar vermek gerekir. Örneğin, küçük bir odada koyu tonları kullanmaktan, köpek veya çocuk sahibi iseniz de krem, bej gibi açık renkleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Ek olarak, desenli mobilyalarınız için düz halılar, sade mobilyalar için de desenli halılar seçmeniz doğru olacaktır.

Renkli Desenli Halılar

Halı modelleri

Mobilyalarınız ve duvarlarınız krem, beyaz, bej gibi açık tonlarda ise renkli halılar ile odanıza hareketlilik katabilirsiniz. Halının desen renkleri ile uyum sağlayan kırlentler kullanarak da odada bütünlük yakalayabilirsiniz. Desenli halı kullanmayı sevmeyenler de düz ama renkli bir halı ile aynı havayı yakalayabilirler. Kırlentler arasına pastel tonlarda veya siyah kırlentler ekleyerek karmaşık görünümden uzaklaşabilirsiniz.

Rustik Halılar

Dekorasyonda halı seçimi

Eski dönemlere ait dokuma halı sevenlerdenseniz, evinizi illa ki klasik mobilyalarla döşemenize gerek yok. Son zamanlarda modern ev dekorasyonlarında da rustik halılar sıklıkla kullanılıyor. Tek yapmanız gereken şey mobilya renklerinizle uyumlu olması. Görselde de gördüğünüz gibi rustik bir halı, modern ev dekorasyonuna uyumlu bir şekilde kullanılmış.

Toprak Tonları

Halı seçimi

Ev dekorasyonunda toprak tonlarını seviyorsanız ve koltuklarınız da krem, tarçın, bej gibi renklerde ise, odanızın daha aydınlık durması için açık renkli bir halı tercih etmelisiniz. Aynı zamanda odanızda pek fazla hareketlilik yoksa halınızı desenli tercih etmenizi öneririz. Desenler çok yoğun olmasa da odadaki renkler ile uyumlu renklerde olan desenler tercih edebilirsiniz. Fakat odanız aksesuarlar, kırlentler ve duvar aksesuarları ile oldukça hareketli görünüyorsa düz halılar tercih etmelisiniz.

Soyut Desenler

Halı modelleri

Odanızın aydınlık ve ferah durmasını istiyorsanız örnekteki gibi renkler kullanmanızda fayda var. Açık renk koltuklar, pastel, açık renklerde bir halı, açık renkte duvarlar ve beyaz, krem veya toz pembe perdeler ile aydınlık bir oda yaratabilirsiniz. Halıda deseni seviyor fakat çok karmaşık görünmesini istemiyorsanız, koyu renk desenli halılar yerine açık renkte desenler tercih edin.

Halı önerileri

Oda içinde halının göze çarpmasını seviyorsanız, renkli ve büyük bir halı almalısınız. Mobilyalarınızla uyumlu olan, renkli veya desenli bir halı ile odanın tüm etkisini halı üzerinde toplayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, eğer koyu tonlarda koltuk ve halı tercih ettiyseniz, diğer mobilyalarınızda açık renkler seçerseniz odanız daha ferah görünecektir. Aksi halde boğucu ve karanlık bir oda yaratırsınız.

Halı dekorasyonu

Desensiz halılar ile de farklılık yaratmak mümkün! Örnekte görüldüğü gibi düz halılar üst üste koyularak farklı bir hava yakalanmış. Yaratıcılığınıza bağlı olarak siz de odanızda bu tarz kombinler yapabilirsiniz. Seçtiğiniz halıların mobilyalarınız ile uyumlu renklerde olmasına dikkat etmeyi unutmayın!

Bu yazımızda odanızın halı seçimi için size ilham olabilecek fikirler verdik. Umuyoruz ki oda dekorasyonunuz için verdiğimiz önerileri ve dekorasyon örneklerini beğenmişsinizdir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere… 🙂

Posted by:212

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir