Denim, yani kot kumaşı söz konusu olunca yaratıcılığın sonu yok. Bir dönem beyaz tişört ve spor ayakkabı ile tamamlanan kot pantolon, artık tek başına bir giysi türü haline gelmiş durumda.

 

  1. yüzyılın en ikonik giysilerinden biri olan “blue jean” günümüzde modacıların üzerinde deney yaptığı bir ürün. 2018 yılı için de denim ürünlerin yılı olacak diyebiliriz. Pek çok modacı ve tasarımcı bu kumaşı tanımlamaya çalışadursun, bahar ve yaz sezonunda kot severleri heyecanlandıran pek çok yeni seçenek piyasaya sunuluyor.

 

Şimdi gelin 2018 yılı için denim trendlerine bakalım:

1. Batik

1

“Kumaş boyama” olarak tanımlayabileceğimiz “tie-dye” uzunca bir süredir biliniyor. Ancak 2018 yılı için bu stilin tekrar moda olacağını, dileyen herkesin kendi batiğini basit bir biçimde yaratabileceğini söyleyebiliriz.

2. Neredeyse Beyaz

2

Mavinin sadece adının kaldığı bu trendde ise denim tamamen soluyor ve alışageldiğimiz blue jean mavisi yerini çok açık bir maviye bırakıyor.
3. Renkli Denim

3

Soluk sarıdan vişne kırmızısına, renkli kotlar geri dönüş yapıyor. Özellikle mor, pembe, kırmızının türevlerine hazır olmakta fayda var. Hazır olun, 70’ler ruhu geri geliyor!

4. Bağcıklı Bel

4

Tıpkı bir eşofman bağcığı gibi kotlara da bağcık geliyor. Bu bağcık için yumuşak dokulu bir ip ya da deri kullanılabilir. Diğer bir seçenek ise ince bir şerit halinde kesilen denim’in ta kendisi. Bu trend’e yönelik sayısız bağcık alternatifi var. Seçim size kalmış!

5. Nakışlı Yama

5

Denim trendleri içinde giyen kişinin en çok söz sahibi olduğu trend bu olsa gerek. Kotun üzerine figür ya da yama nakşedebilir, kotunuzu rozetlerle süsleyebilirsiniz. Kot ceketi, bir giysiden sanat eserine dönüştüren bu akımda hiçbir sınırlama yok. Dünyanızı yansıtmak için dilediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz.

6. Desenli Dokuma

6

Kot kumaşında desenlerin belirgin olduğu bu akım, denim’in kendine özgü yorumlanış tarzlarından biri ve 2018’de oldukça popüler olacağa benziyor.

7. Topografik Doku

7

Topografi bilindiği gibi bir haritacılık terimi. Topografik dokuya sahip kotlar ise haritaya benzer ilginç bir görünüm sergiliyor.

8. Kırmızı Smokin Şeritleri

8

2018 yılında bu modele benzer kot modeli bulunmayan bir mağaza bulmakta epey zorlanacağınızı şimdiden söyleyelim!

9. Doksanlar Bolluğu

9

1990’lı yılların adeta çuvalsı bir görünüme sahip kotları da geri dönüyor.  Bu seneki pantolonlarda ise bel daha konik kesimli ve şeritler de daha belirgin olacak. Beyaz tişört ve Reebok spor ayakkabıyla tamamlandığında kendinizi 1995 yılında Londra’da geziyormuş gibi hissedebilirsiniz!

10. Duble Paçalar

10

Kendi paçalarınızı katlamayı unutun. Bu yılın “aşırı” duble paçaları, daha abartılı olacak ve kumaşın iç yüzü tamamen farklı bir kumaşmış gibi görünecek. Yani “Paçaları katlarım, modayı yakalarım” gibi basit düşünmeyin. Duble paçalar, ondan daha fazlası…

11. Beyaz Kot

11

Beyaz kot, yaz mevsiminde barbekü partilerinde ve çimenlere yayılıp piknik yaparken erkeklere en çok yakışan kot türlerinden. Yaz mevsiminde bronzlaşan teni daha da vurgulayan beyaz kot için Gap stilisti Nas Abraham şöyle diyor:

 

“Beyaz kot erkeklerin uzak durduğu bir giysi, çünkü gardroplarında nasıl duracağını tahmin edemiyorlar. Halbuki beyaz kot diğer kıyafetlerle sürpriz bir biçimde çok iyi gider.”

 

Bu arada beyaz dediysek bembeyaz demiyoruz. Regular fit kesime sahip bej ve kırık beyaz pantolonlar 2018 yazında erkeklerin üzerinde görebileceğimiz giysilerin başında geliyor kısaca.

12. Yırtık Kot

12

Yırtık kot modası belli periyotlarda gelip geçiyor. Ancak 2017’de görmeye alıştığımız yırtık kotlar, 2018 yılında da bizlerle birlikte olacak.

 

Bu yılın yırtık kotları ise soluk, kaba kesimli olacak. Yani regular fit düz siyah ve yırtık kot dışında da alternatifler mevcut. Alternatifleri keşfetmek ise size kalmış…

 

Posted by:212

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir